Porady na zimę

porady zimowe

Czy wiecie jak w praktyce zadbać o swój samochód zimą? Przybliżamy kilka istotnych kwestii, o których mogliście dotąd nie wiedzieć. Porady na zimę:

Opony. 

Opony zimowe z lepszym bieżnikiem należy montować na tylną oś, gdyż zimą zarzucenie samochodu tyłem jest bardzo niebezpieczne i trudne do opanowania. Lepiej również kupić nowe tańsze „zimówki”, niż zamontować kilkuletnie opony marki premium. Oczywiście pamiętajmy o właściwym ciśnieniu w kołach (również w zapasowym).

Płyn chłodniczy. 

Należy sprawdzić temperaturę zamarzania płynu chłodniczego oraz jego poziom. Pamiętajmy, że większość płynów jest sprzedawana w koncentratach i przed dolaniem należy wymieszać je z wodą w proporcjach zalecanych przez producenta.

Silnik.

Jeżeli sporo czasu upłynęło od wymiany filtra paliwa w silniku diesla, należy go wymienić oraz spuścić wodę z odstojnika. Nie rozgrzewajmy silnika na postoju, gdyż ma to negatywny wpływ zarówno na jego trwałość, jak i czas rozgrzewania. W czasie ruchu silnik wydziela więcej energii i szybciej się rozgrzewa. Oczywiście również zimnego silnika nie wolno nadmierne obciążać; to też mu szkodzi.

Konserwacja.

Przy zmiennej pogodzie, gdzie w dzień temperatura jest dodatnia a w nocy ujemna, należy przesmarować uszczelki drzwi specjalnym preparatem, by nie mieć kłopotów z otwieraniem drzwi. Należy też  zawsze mieć przy sobie preparat do rozmrażania zamków (nigdy nie trzymajmy go w schowku w samochodzie). Ważne jest, by  stosować depresator do paliwa Diesla, co pozwoli uniknąć zablokowania filtra paliwa przez wytrącającą się parafinę. Jednak wlanie dodatku w sytuacji, gdy  parafina już się wytrąci nie ma większego sensu, gdyż ten dodatek nie rozpuści już wytworzonej parafiny.

Prąd w aucie.

Należy sprawdzić prąd ładowania oraz napięcie spoczynkowe. Pamiętajmy, że akumulator przy niskich temperaturach traci swoją pojemność. Przekonujemy się o tym boleśnie rano, gdy  śpieszymy się do pracy, a samochód nie chce odpalić. Bardzo ważne są również świece zarówno żarowe, jak i zapłonowe, gdyż one też mogą nam sprawić przykrą niespodziankę przy próbie odpalenia samochodu. 

Źródło: materiały własne, zdjęcia: pixabay.com