maj 2015

Zbliża się czas na zmianę opon

Zbliża się czas na zmianę opon

Z niecierpliwością wyczekujemy zimy. A wraz z niższymi temperaturami nadchodzi czas zmiany opon z letnich na zimowe.Tu jednak, jak mówią fachowcy, nie tyle trzeba trzymać się dat, co zdrowego rozsądku.

Tak naprawdę sezon zmiany opon to początek października, aż do połowy grudnia. „Zimówki” nie zjeżdżają się z dnia na dzień. Producenci opon podają, że najlepiej wymienić opony letnia na zimowe, kiedy temperatura utrzymuje się na poziomie 7-10 stopni C. Ale jeśli ktoś nie jeździ dużo, np. do 5 tys. km rocznie, a są tacy klienci, (przeważnie to starsi ludzie, którzy nie jeżdżą szybko) to radzimy im, by skorzystali z opon całorocznych. Ponieważ samochód jest tak mało użytkowany można sobie pozwolić na tego typu oszczędność.

Żywotność opon zimowych, przy przebiegu ok. 10-15 tys. km miesięcznie, to około 4-5 lat. Potem trzeba kupić nowe. Letnie mogą być wykorzystywane dłużej, z powodzeniem mogą nam służyć nawet do 10 lat od daty produkcji. Wszystko zależy od mieszanki gumy użytej do produkcji opony.

Kupując zimowe opony przede wszystkim trzeba zwracać uwagę na odpowiedni dobór opony do sposobu jej użytkowania. Jeśli ktoś jeździ mało, nie muszą to być opony z tzw. górnej półki. Serwisanci radzą też nie kupować tańszej „chińszczyzny”. – To mimo wszystko nie jest jeszcze ten poziom produkcji. Owszem Chińczycy robią coraz lepsze produkty, ale do poziomu innych graczy oponiarskich jeszcze im daleko.

Większość produkowanych obecnie samochodów osobowych ma napęd na przednią oś. Stąd opony z przodu zużywają się szybciej. Przednia oś dużo bardziej „wyciera się” też w samochodach z silnikiem diesla. Zgodnie z polskim prawem na jednej osi muszą być te same opony. Ale niezależnie od rodzaju napędu, zawsze lepsze opony montujemy na osi tylnej. W przypadku gorszych opon z tyłu, bardzo trudno jest wyprowadzić samochód z poślizgu.