maj 2016

Audi Q2 zajechało na Kubę

Audi Q2 zajechało na Kubę

Marka Audi zdecydowała zaprezentować światu swój nowy model poprzez reklamę na Kubie. Niewielkie SUVy w kolorze czerwonym oczarowały ulice Hawany.

Audi Q2 to stylowy miejski samochód do codziennego użytku i jazdy rekreacyjnej. Wymiary pojazdu to 4,19 m długości oraz 1,51 m wysokości i 1,79 m szerokości. Został zaprojektowany z myślą o użytkownikach z bogatej Europy Zachodniej, łatwo więc wywnioskować, że mieszkańcy Kuby nie byli potencjalnymi klientami dla koncernu. Najnowsze Audi na ulicach Havany pojawiło się 25 maja br., tuż przed prezentacją w Zurychu, i celem była reklama - wzbudzenie oczywistego zainteresowania, szumu medialnego. Pomysł sprawdził się, bo stolica wyspy kojarzona jest szeroko z idealnie zachowanymi krążownikami szos z lat 50. minionego wieku. Zestawienie nowoczesności z tradycją dało efekt widowiskowy, co dodatkowo spotęgowało wrażenia, a media chętnie komentowały wydarzenie.

AUDI AG
Zdjęcie: ©AUDI AG

Warunki rynkowe

Reformy na klubie postępują małymi krokami, ale są przełomowe. Kilka lat temu, w 2012 roku, rząd Raúla Castro zezwolił na handel używanymi samochodami. Dwa lata później, zaraz na początku 2014 roku, ogłoszono oficjalne otwarcie na wyspie rynku nowych samochodów. Zapowiedziano, że mieszkańcy mają prawo nabyć nowy samochód.


Zdjęcie: 
©AUDI AG

To, co rzuca się w oczy, to to że na wyspę spłynęła w ostatnich dekadach niewielka liczba samochodów osobowych produkcji chińskiej. Rynek motoryzacyjny w kraju pozostaje jednak we władzy państwa, z tego powodu nowych samochodów na Kubie jak nie było tak jest wciąż niewiele. Dają się jednak zauważyć naprawdę nowoczesne modele, w tym VW czy Audi. Przez ich wysokie ceny i ekstremalnie niskie płace przeciętny mieszkaniec nie ma szans na nowe auto. Jedynie przedsiębiorstwa państwowe dysponują budżetami pozwalającymi na sprowadzenie na Kubę nowoczesnych samochodów. Samochód pozostaje więc w sferze marzeń dla większości z 11 milionów obywateli Kuby.


Zdjęcie: ©AUDI AG

Premiera rynkowa Audi Q2 w Polsce planowana jest jesienią 2016 r.


Zdjęcie: ©AUDI AG

Źródło zdjęć: https://www.flickr.com/photos/audiag/27251150672