listopad 2016

Koło zapasowe - co ma znaczenie

Jak jeździć na zapasówce Jak jeździć na zapasówce

W nowych samochodach coraz rzadziej znajdziemy pełnowymiarowe koło zapasowe. Powody zmian są co najmniej dwa - koło zajmuje w bagażniku dużo miejsca, po wtóre jest to kosztowne. Możemy za to spotkać cały wachlarz innych propozycji - od niepełnowymiarowego koła, aż do butelki ze specjalnym preparatem, który uszczelnia przebitą oponę.


Obecnie ~40% samochodów sprzedawanych w naszym kraju nie ma w bagażniku klasycznego koła zapasowego. Jeśli w naszym samochodzie znalazło się takie koło musimy pamiętać, że rozwiązania zastępcze, także z racji definicji, mają swoje ograniczenia. Niepełnowymiarowe koło pozwala rozpędzić się maksymalnie do 80 km/h. Nie ma tak dobrej przyczepności, jak koło pełnowymiarowe. Takie koło nie jest również wyposażane w czujnik ciśnienia, więc z pewnością zapali się kontrolka ciśnienia na desce rozdzielczej. Wszystkie zestawy naprawcze pozwalają uszczelnić przebitą oponę, ale tylko pod warunkiem, że nieszczelność jest nieduża i nie jest uszkodzony bok opony. Poniżej prezentujemy przegląd dostępnych rozwiązań.

koło zapasowe w samochodzie

Zestaw naprawczy opony

Stosuje się go najczęściej w parze z oponami typu Run Flat to znaczy z gumami ze wzmocnieniami bocznymi, które umożliwiają krótkotrwałą jazdę bez powietrza. 

Zalety: Zajmuje mało miejsca i na pokładzie samochodu pojawia się mały elektryczny kompresor (może przydać się w różnych sytuacjach).

Wady: - Zestaw z płynem klejącym i kompresorem nie poradzi sobie z rozciętą oponą. Nie należy z niego korzystać, gdy dojdzie do uszkodzenia opony na bcznej ściance. Jeśli więc nie zestaw to pozostaje jedynie assistance. W trasie, z daleka od domu trzeba liczyć się ze rozbudowaną procedurą (oczekiwanie na lawetę, transport do warsztatu, transport do domu). 

- Naprawa wykonana takim zestawem jest doraźna i trzeba kierować się do najbliższego wulkanizatora, by naprawić oponę. 

- Butelka z płynem uszczelniającym jest jednorazowego użytku. Trzeba pamiętac, by po wykorzystaniu kupić nową. Sugerujemy zachować pojemnik, by kupić właściwą. 

- Trzeba się wcześniej upewnić czy w samochodzie jest lewarek i klucz do kół. 

Koszt zestawu to ~100-150 złotych.

Dojazdowe koło zapasowe

"Dojazdówka" czyli małe i cienkie koło, które umożliwia jazdę po uszkodzeniu opony. 

Zalety: W samochodzie jest i lewarek, i klucz do kół. Do plastikowych nakładek na śruby są specjalne szczypce do ich ściągania. Do śruby która ma inny kształt, jest przejściówka przeciwkradzieżowa i też powinna być na pokładzie samochodu. 

- Na kołach zapasowych można znaleźć naklejki, które powinno się przykleić na kierownicę, żeby pamiętać o nie przekraczaniu danej prędkości. O dojazdówce ma przypominać też specjalny kolor felgi, z reguły jasnożółty. 

Wady: - Dojazdówka jest mniejsza i węższa. 

- Producenci dopuszczają wyłacznie krótkotrwałą jazdę. Prędkość maksymalna, z jaką można jechać to 80 km/h. Wszystkie informacje są podane na kole.

- Na kołach zapasowych można znaleźć naklejki, które powinno się przykleić na kierownicę, żeby pamiętać o nie przekraczaniu danej prędkości. O dojazdówce ma przypominać też specjalny kolor felgi, z reguły jasnożółty.

- Dojazdówka ogranicza prędkość jazdy i pogarsza przyczepność auta w trudnych warunkach.

Koło zapasowe w... puszce

Można je kupić na przykład w sklepie motoryzacyjnym albo na stacji benzynowej. Zadziała, gdy oponę uszkodził lub przebił cienki przedmiot i to w części czołowej opony - gdy uszkodzenie nastąpiło na ścianie bocznej to łatanie nie przyniesie skutku.

Zalety: - Zajmuje mało miejsca

Wady: - Naprawia wyłącznie małe uszkodzenia i powstałe w konkretnym miejscu.

Koszt zestawu: ~35 zł.

Składane koło zapasowe

Oryginalne i dosyć dobre rozwiązanie stosowane w samochodach premium - z kołami od 19 cali. Wykorzystuje je np. Audi. Koło zapasowe składa się z dużej stalowej felgi i specjalnej opony (jak jest pusta zajmuje niewiele miejsca), która po napełnieniu powietrzem rozkłada się i prawie dorównuje wymiarem pełnowymiarowej oponie.

Zalety: - Umożliwia dalszą jazdę i zajmuje sporo mniej miejsca od pełnowymiarowego koła.

- Jest wielorazowego użytku.

Wady: - Cena. Od ~1200zł za 17 cali.

- Ograniczenie prędkości do 80 km/h.

Źródło: Moto WP.pl