sierpień 2016

Plany rozbudowy centrum badawczo-rozwojowego Toyoty

Plany rozbudowy centrum badawczo-rozwojowego Toyoty

Japoński koncern motoryzacyjny zdecydował także o otwarciu ośrodka prac nad stylistyką aut. Nowe centrum będzie odpowiedzialne za przygotowanie faceliftingu do europejskich modeli, które znajdą się w połowie cyklu produkcyjnego.


Nowe europejskie centrum badawczo-rozwojowe i ośrodek prac nad stylistyką aut, to według szef europejskiego oddziału firmy Johana van Zylvana, odpowiedź na zapotrzebowanie europejskich klientów. 

Centrum badawczo-rozwojowe Toyoty mieści się w Belgii w Zaventem i funkcjonuje od 1987 roku. Zajmuje się m.in. pracami projektowymi nad systemami zawieszenia samochodowego, a także testami materiałów i silników. W związku kryzysem finansowym 2009 roku koncern znacznie zredukował zatrudnienie w ośrodku. W 2007 r. zatrudniał ponad 830 osób, a w 2015 r. było niecałe 490 pracowników. Firma nie ujawnia ile obecnie planuje stworzyć nowych etatów. Toyota ma już jeden oddział badawczo-rozwojowy w Nicei, gdzie pracuje 40 osób.

 

Toyota wprowadziła niedawno platformę, Toyota New Global Architecture (TNGA), która m.in. pozwoliła zwiększyć sztywność nadwozia i obniżyć środek masy pojazdu. To rozwiązanie umożliwiło producentowi zyskanie większej elastyczności w tworzeniu pojazdów na poszczególne rynki, w tym europejski. Na bazie platformy TNGA powstała już najnowsza generacja samochodów Prius, na jej bazie jesienią br. pojawi się także model SUV-a C-HR.

Źródło: PAP